LOADING...

Inwertery solarne

 

Inwerter fotowoltaiczny to niezbędny element całego układu fotowoltaicznego, jest jak jego serce, ponieważ to właśnie ten element zamienia energię produkowaną przez panele na używany codziennie prąd zmienny. Falownik jak często też nazywa się inwertery, pełni również drugą funkcję, mianowicie monitoruje pracę całego układu.

Typy instalacji

jesteśmy w stanie wyróżnić 3 główne typy instalacji falowników:

● pierwsza i najczęstsza w gospodarstwach domowych to instalacja z inwerterem łańcuchowym. Wszystkie panele słoneczne połączone (niczem łańcuch) podlegają jednemu inwerterowi.
● instalacja łańcuchowa z optymalizatorami to wybór gdy miejsce montażu uniemożliwia prawidłowy kierunek lub kąt układu paneli.
● trzeci tym istalacji to układ z mikroinwerterami, tutaj każdy panel posiada swój inwerter odpowiadający za niego

Jaki typ spełnia nasze potrzeby oraz wyjdzie najkorzystniej zależy od miejsca w jakim instalacja będzie się znajdować, oraz sposobu użytkowania

Na co warto zwrócić uwagę?

Wybór inwertera jest bardzo ważny, jako główna jednostka zmiany otrzymanej energii odpowiada za cały układ. Jego żywotność oraz niezawodność jest niezbędna do prawidłowej pracy układu. Przy wyborze warto wziąć kilka rzeczy pod uwagę. Jedną z nich jest gwarancja, wiele testów odbywa się na przestrzeni 30 dniowych pomiarów, ciężko jakkolwiek przełożyć to na wieloletnią pracę. Niektóre firmy oferują dużo dłuższe okresy gwarancyjne, czasami warto wziąć je pod uwagę.

Kolejną bardzo istotną rzeczą jest instalator, wiele osób miało problemy z utratą gwarancji, stratami energii, czy nawet samą awarią przez źle zainstalowany sprzęt, ponieważ robiła to nie wykwalifikowana osoba.

Każdy falownik powinien zostać poddany odpowiednim testom, ich pozytywne przejście oznacza spełnienie wymogów odnośnie wielu kryteriów a na sam koniec taki sprzęt otrzymuje certyfikaty. Dokonując wyboru inwertera poświęćmy chwilę aby sprawdzić, czy sprzęt na który się decydujemy posiada odpowiednie certyfikaty.

Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego inwertera jest bardzo ważny, to właśnie ten element odpowiada za zmianę energii, kontrolę całego systemu i powiadomienie w razie awarii. Dlatego też sprzęt ten powinien działać niezawodnie przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *