LOADING...

Systemy KNX w automatyce budynków

27lut

Zastosowanie PLC Wago w systemach KNX

by admin

Zastosowanie PLC Wago w systemach KNX

Wstęp

System KNX to uznany standard w dziedzinie techniki budynkowej, pozwalający na inteligentne zarządzanie różnymi funkcjami automatyki w budynkach. W tym artykule omówimy, jak sterowniki PLC Wago mogą być wykorzystane w systemach KNX.

Czym jest KNX?

KNX to jednolity protokół komunikacyjny, który umożliwia bezpośrednią wymianę informacji między urządzeniami w systemach automatyki budynkowej. Niezależnie od producenta urządzeń, KNX pozwala projektować i realizować wydajne energetycznie rozwiązania, zwiększając funkcjonalność i komfort przy jednoczesnej redukcji kosztów zużycia energii¹.

Zalety systemu KNX:

1. Rozproszona budowa: Funkcje nie są zawarte w jednym centralnym urządzeniu, lecz w poszczególnych elementach sieciowych. Czujniki i przyciski wysyłają polecenia bezpośrednio do urządzeń HVAC, co zapewnia elastyczność i łatwość konfiguracji¹.

2. Kompatybilność: Urządzenia różnych producentów są kompatybilne i można je łączyć w jeden system. Każde urządzenie jest wyposażone w mikroprocesor, więc centrala nie jest wymagana¹.

3. Wsparcie różnych mediów transmisji: KNX obsługuje przewody dwużyłowe (KNX TP), ETHERNET (KNX IP), komunikację radiową (KNX RF) oraz Powerline (KNX PL)¹.

Zastosowanie sterowników PLC Wago w systemach KNX

Sterowniki PLC Wago, takie jak sterownik KNX IP, mogą być stosowane jako swobodnie programowalne kontrolery aplikacji w sieciach KNX IP. Obsługują dwustanowe, analogowe moduły wejść i wyjść oraz moduły specjalne z serii 750/753. Sterowniki te umożliwiają transmisję danych z prędkością 10/100 Mbit/s i są programowane zgodnie z normą IEC 61131-3²³.

Podsumowanie

Technologia KNX w połączeniu ze sterownikami PLC Wago stanowi potężne narzędzie do inteligentnego zarządzania budynkami. Dzięki temu połączeniu można efektywnie sterować oświetleniem, żaluzjami, ogrzewaniem i wentylacją, tworząc elastyczne i zindywidualizowane rozwiązania dla różnych potrzeb użytkowników¹.

27wrz

Klimatyzacja split, czy multisplit?

by admin

Wybierając klimatyzację bierzemy pod uwagę kilka zmiennych, takich jak budynek w którym będzie wykorzystywana, jego rozmiar, miejsce klimatyzacji ( wewnątrz lub na zewnątrz) czy samo miejsce montażu jednostki. Dokładne określenie potrzeb pomoże przy zakupie odpowiedniego zestawu.

Read More
27wrz

Dotacje i dopłaty do instalacji fotowoltaicznych

by admin

Dotacje i dopłaty do instalacji fotowoltaicznych

W Polsce przez ostatnie lata można zaobserwować znaczący wzrost instalacji fotowoltaicznych. Programy i promocje oferujące dopłaty przyciągają klientów, którzy decydują się na mikro instalacje. Tak duża ilość dopłat do fotowoltaiki nie dzieje się bez przyczyny, Nasz kraj posiada za małą ilość źródeł odnawialnej energii względem wymogów Unijnych.

Read More
27wrz

Inwertery solarne

by admin

 

Inwerter fotowoltaiczny to niezbędny element całego układu fotowoltaicznego, jest jak jego serce, ponieważ to właśnie ten element zamienia energię produkowaną przez panele na używany codziennie prąd zmienny. Falownik jak często też nazywa się inwertery, pełni również drugą funkcję, mianowicie monitoruje pracę całego układu.

Read More
27wrz

Pompy ciepła

by admin

Pompa ciepła to coraz popularniejsza instalacja uwzględniania w nowoczesnym budownictwie. Urządzenie to jest w stanie pozyskiwać ciepło z otoczenia: powietrza, wód gruntowych, a także gruntu. To stosunkowo proste rozwiązanie bazujące na podstawowych prawach termodynamiki.

Read More
27wrz

Czy pompa ciepła stanowi opłacalne rozwiązanie dla domu?

by admin

W ostatnich latach coraz głośniejszym tematem są pompy ciepła, które stanowią alternatywę dla kosztownych instalacji grzewczych w domu. Pompa ciepła to stosunkowo proste urządzenie, które wykorzystuje podstawowe prawa termodynamiki do pozyskania i transferu ciepła z otoczenia do naszego domu. Źródłem może być powietrze, ziemia, a także wody gruntowe.

Read More
27wrz

Sprawna i wydajna klimatyzacja

by admin

Sprawna klimatyzacja to ogromne udogodnienie, które pozwala nam znaleźć przyjemny chłód wewnątrz naszego domu w najbardziej upalne dni roku. Nowoczesne systemy klimatyzacyjne pobierają coraz mniej energii, a ponadto, charakteryzują się wydajną i niezawodną pracą.

Read More